Meny
mat och choklad logga
  • Hem
  • Mat
  • Choklad
  • Bakning
  • Om oss
mat och choklad logga

Om Gunnar Holmgren

Jag heter Gunnar Holmgren och är den som står bakom strukturen och helheten på Mat och choklad. Jag har alltid haft ett intresse för mat och hantverk, men det som verkligen engagerat mig genom åren är hur saker byggs upp, förklaras och faktiskt fungerar i praktiken.

Sedan början av 2000-talet har jag arbetat med webb och digital publicering i olika former. Under åren har jag lärt mig att bra innehåll inte räcker i sig, det måste vara lätt att hitta, enkelt att förstå och logiskt uppbyggt.

Jag arbetar med hur webbplatsen är strukturerad, hur innehållet hänger ihop och hur artiklar presenteras, medan Karin står för recepten, texterna och det praktiska köksarbetet. Vi har arbetat sida vid sida i många år, och mycket av det som publiceras här har diskuterats vid köksbordet långt innan det hamnat på webbplatsen.

För mig är det viktigt att Mat och choklad känns ärlig och pålitlig. Inget ska vara tillkrånglat i onödan, inget ska publiceras bara för sakens skull. Tanken är att den som läser ska känna att någon faktiskt har tänkt igenom både innehåll och struktur.

Jag ansvarar för den tekniska helheten, kvalitetssäkringen och för att sajten fortsätter fungera bra över tid, medan Karin gör det hon är bäst på, att skriva och testa recept som fungerar i verkligheten.

MVH
Gunnar

Mat och choklad > Om oss > Om Gunnar Holmgren

Om skribenten

Gunnar Holmgren

Gunnar Holmgren ansvarar för struktur, teknik och helhet på Mat och choklad. Med bakgrund inom webb och digital publicering sedan början av 2000-talet arbetar han med hur innehållet byggs upp, presenteras och görs lätt att hitta och förstå. Läs mer om Gunnar här

Nya blogginlägg

  • Pytt i panna
  • Sterilisera glasburkar rätt från början för att maten ska hålla längre
  • Lindor choklad
  • Marabou choklad är ett av Sveriges mest älskade varumärken
  • Picklad rödlök
  • Potatissallad
  • Flygande Jacob
  • Janssons frestelse
  • Halloweenmat – Läskigt goda recept för hela familjen
  • Höstmat – 12 recept som passar när dagarna blir kortare
  • Vårmat – 10 rätter som passar extra bra efter en lång vinter
  • Midsommarmat – Rätterna som måste finnas på midsommarbordet
  • 10 rätter som gör sig extra bra en varm sommardag
  • Julmat – 15 rätter som måste finnas på julbordet
  • 8 klassiker på påskbordet – Påskmat när den är som bäst

Om webbplatsen

  • Användarvillkor
  • Cookiepolicy
  • Sekretesspolicy
  • Ansvarsfriskrivning
  • Vanliga frågor (FAQ)
  • Kontakta oss
  • Om oss
© 2026 Mat och choklad. Alla rättigheter förbehållna.
Hantera samtycke
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}