Jag heter Gunnar Holmgren och är den som står bakom strukturen och helheten på Mat och choklad. Jag har alltid haft ett intresse för mat och hantverk, men det som verkligen engagerat mig genom åren är hur saker byggs upp, förklaras och faktiskt fungerar i praktiken.
Sedan början av 2000-talet har jag arbetat med webb och digital publicering i olika former. Under åren har jag lärt mig att bra innehåll inte räcker i sig, det måste vara lätt att hitta, enkelt att förstå och logiskt uppbyggt.
Jag arbetar med hur webbplatsen är strukturerad, hur innehållet hänger ihop och hur artiklar presenteras, medan Karin står för recepten, texterna och det praktiska köksarbetet. Vi har arbetat sida vid sida i många år, och mycket av det som publiceras här har diskuterats vid köksbordet långt innan det hamnat på webbplatsen.
För mig är det viktigt att Mat och choklad känns ärlig och pålitlig. Inget ska vara tillkrånglat i onödan, inget ska publiceras bara för sakens skull. Tanken är att den som läser ska känna att någon faktiskt har tänkt igenom både innehåll och struktur.
Jag ansvarar för den tekniska helheten, kvalitetssäkringen och för att sajten fortsätter fungera bra över tid, medan Karin gör det hon är bäst på, att skriva och testa recept som fungerar i verkligheten.
MVH
Gunnar

